15. výročie Sviečkovej manifestácie (správa)

Autor: Michal Šula <sula@scherz.sk> 25.3.2003

Dňa 25. marca 1988 komunistický totalitný režim dal príkaz svojím represívnym zložkám na rozohnanie modliacich sa veriacich na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Táto udalosť vošla do dejín pod názvom Sviečková manifestácia.

Zásah proti veriacim, organizovaný štátnou bezpečnosťou, bol prejavom potláčania slobody vierovyznania a slobody zhromažďovania. Manifestácia bola organizovaná kresťanským disentom no jej podporu vyjadril aj disent občiansky. 25. marec 1988 bol slovenským príspevkom do udalostí, ktoré prispeli k pádu železnej opony.

Občiansko-demokratická mládež spolu s Kresťansko-demokratickou mládežou Slovenska uskutočnili pri príležitosti 15 výročia spomienky na Sviečkovú manifestáciu sériu podujatí. Spomienky podporovali aj viaceré iné organizácie ako UPC Mlynská dolina, STV, Katolícka cirkev, mestská časť Staré Mesto a Konzervatívny inštitút M.R.Štefánika. Výsledkom bola skoro dvojtýždenná séria podujatí.

Seminár o komunistickom totalitnom režime „15 rokov od zápasu s mocou komunizmu“, 21.-23. marec 2003

Na seminári sa zúčastnili študenti z Bratislavy i z celého Slovenska. Seminár bol určený najmä mladým ľuďom. Na seminári sa zúčastnilo 50 ľudí z toho 20 mimo bratislavských. Prvá časť sa uskutočnila v sobotu 22.3.2003 v UVS na Bardošovej 33 a týkala sa komunistického totalitného režimu a vyšetrovaní zločinov komunizmu. Vystúpili historik Róbert Letz, Ján Čarnogurský a Marián Gula. Po obede sa účastníci vydali na miesta, kde sa uskutočnila Sviečková manifestácie. Druhá časť sa uskutočnila V Pállfyho paláci na Zámockej ulici a týkala sa samotnej Sviečkovej manifestácie. Vzniku jej myšlienky, realizácie a samotného priebehu a jeho dôsledkov.

Na druhej časti sa zúčastnilo okrem 50 účastníkov seminára aj ďalších 50 hostí Vystúpili František Mikloško, Ján Čarnogurský a Ján Šimulčík. Súčasťou bola videoprojekcia z udalosti a zvukový záznam príkazov štátnej bezpečnosti. Na záver sa uskutočnila recepcia. V nedeľu účastníci vyhodnotili seminár.

Spomienka na Sviečkovú manifestáciu – Hviezdoslavovo námestie, 25.marec 2003

Súčasťou podujatí bola aj pripomienka na Hviezdoslavovom námestí. Pripomienka začala o 15:00 a skončila 19:00. Na podujatí spolupracovali ODM, KDMS, Katolícka cirekev a MČ Staré Mesto.

Na námestí bol rozvinutý pútač s nápisom „15. výročie Sviečkovej manifestácie“, popri tom boli púšťané zvuky povelov štátnej bezpečnosti na celé námestie. Kolorit pripomínali dobovo oblečený členovia ODM a historická Volga verejnej bezpečnosti. Členovia ODM a KDMS rozdávali informačné letáky a vyzývali okoloidúcich na zapálenie sviečok ako spomienku. O 18:00 prišla skupina väčšia skupina veriacich a nasledovala modlitba spolu s príhovormi.

K správe z 15. výročia Sviečkovej manifestácie existuje aj fotogaléria súvisiaca s tou istou akciou. O tomto podujatí bol navyše publikovaný aj článok v denníku SME.