ODM Bratislava Obrys Bratislavy

 
ODM.SK Občiansko-demokratická mládež
 

Vyhlásenie ODM Bratislava k prípadnému vojenskému zásahu proti režimu Saddáma Husajna v Iraku

Autor: Martin Pener, Roman Hegedüs 10.2.2003

ODM Bratislava sledujúc so znepokojením pätovú situáciu v kauze Irak, zastáva názor že vojna bola vždy krajným riešením medzinárodných sporov. Apelujeme na Európu aby si však uvedomila, na čej strane bude v prípadnom konflitke stáť, ako i to že sama sa v 20.storočí opakovane pokúšala o samovraždu - zakaždým zachránená americkým idealizmom.

Hrozivá je paralela, že ak v roku 1938 v Mníchove štátnici pritákavali Hitlerovým požiadavkom, "mierotvroca" Chamberlain posiloval svoju populatiru a Churchill bol považovaný za blázna posadnutého vojnou, sú dnes politické elity Nemecka a Francúzska "záchracovia" mieru a G.W.Bush „vojnovým štváčom“.

Sme nesmierne sklamaní, ako diktátor Husajn od momentu posledného výstrelu vojny v Perzskom zálive, permanentne nedodržiava medzinárodné rezolúcie OSN, vysmieva sa bezpečnostným inšpektorom do tváre, skrývajúc zbrane hromadného ničenia, petrodolármi podporuje palestínskych teroristov, či poskytuje útočisko Al-Kaide.

Vieme, že žiaden človek nemôže byť a priori a bezdôvodne za vojnu, avšak nezatvárame oči pred faktom, že v konfrontácii s tyranom (rozumejúcim iba tvrdej vojenskej sile) sú bezmocné rezolúcie OSN i medzinárodné právo.

Taktiež su plne uvedomujeme zúfalé postavenie irackého ľudu, ktorého utrpenie môže vojenský zásah iba viac zhoršiť. Ešte horším a zbabelším však bude čakanie na deň, keď Husajn opäť napadne svojho suseda, či použije (dokonca mimo ázijský kontinent) zbrane hromadného ničenia. Udeje sa tak v permanentnej nenávisti k ideálom západného sveta – slobody, tolerancie a úcte k hodnote ľudského života.

Vychádzajúc z morálneho presvedčenia, že vojna je po otroctve druhou najhoršou činnosťou ľudstva, ODM Bratislava deklaruje svoju podporu prípadnému vojenskému zásahu proti režimu Saddáma Husajna.

koordinačná rada ODM Bratislava


späť na zoznam | verzia pre tlač | nový príspevok k dokumentu | čítať príspevky (1)
 
Copyright © 2000-2004 Občiansko-demokratická mládež Bratislava
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.